Cytologia - najczęściej zadawane pytania

29.09.2007

1. Dlaczego badanie cytologiczne jest tak ważne?

Regularne badanie cytologiczne to najskuteczniejsza metoda wykrywania wszelkich nieprawidłowych zmian w obrębie szyjki macicy. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym Twój lekarz może wykryć i monitorować u Ciebie nieprawidłowe komórki szyjki macicy. W razie potrzeby można wcześnie rozpocząć skuteczne leczenie.10

2. Kiedy powinno się przeprowadzić pierwsze badanie cytologiczne?

Wiek, w jakim przeprowadza się pierwsze badanie cytologiczne, zależy od danego kraju. Nigdy jednak nie jest za wcześnie na to, aby zapytać lekarza lub pielęgniarkę o to, czy powinnaś poddać się badaniu. Najważniejsze to pamiętać o tym, że badanie cytologiczne powinno być przeprowadzane regularnie, ponieważ ryzyko rozwoju raka szyjki macicy trwa przez całe życie kobiety, poczynając od pierwszych kontaktów seksualnych.7

3. W jakim wieku powinnam poddać się padaniu przesiewowemu pod kątem raka szyjki macicy?

Od 2006 roku istnieje w Polsce zorganizowany, krajowy program badań przesiewowych w kierunku profilaktyki i diagnostyki raka szyjki macicy. W wielu krajach europejskich ogólnie zaleca się wykonanie pierwszego badania pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Skontaktuj się ze swoim lekarzem lub poradnią ginekologiczną, która pomoże Ci ustalić wizytę i wykonać badanie cytologiczne.

4. Jak często powinnam badać się w kierunku raka szyjki macicy? 

Ważne jest, aby regularnie wykonywać badania cytologiczne. W wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, zaleca się wykonywanie cytologii co 3 lata.21 Skontaktuj się ze swoim lekarzem lub poradnią ginekologiczną, która pomoże Ci ustalić wizytę i wykonać badanie.

5. Po raz pierwszy lekarz zalecił mi badanie cytologiczne – nie wiem, czego się spodziewać; czy mogłabym dowiedzieć się więcej?

Badanie cytologiczne (zwane też wymazem z szyjki macicy) jest bardzo ważne dla wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i zapobiegania mu, dlatego bardzo dobrze, że zamierzasz poddać się temu badaniu. Chociaż badanie cytologiczne uważane jest za niezbyt przyjemne, w większości przypadków nie jest bolesne; jest bardzo proste i trwa krótko – w sumie tylko kilka minut.

6. W przeszłości miałam nieprawidłowy wynik badania cytologicznego; czy szczepienie w moim przypadku ma sens?

Jeśli miałaś w przeszłości nieprawidłowy wynik badania cytologicznego to oznacza iż przechodziłaś zakażenie wirusem HPV. Co do dalszego postępowania i ewentualnego szczepienia - należy skonsultować się z Twoim lekarzem, który po zapoznaniu się z Twoim aktualnym stanem zdrowia podejmie odpowiednią decyzję.

7. Czy nadal powinnam regularnie wykonywać badania cytologiczne, jeśli się zaszczepiłam?

Tak, oczywiście. Regularne badania przesiewowe w połączeniu ze szczepieniem to optymalna metoda w zapobieganiu raka szyjki macicy.1,2,9

OCEŃ TEN ARTYKUŁ
podziel się swoją opinią
PRZEŚLIJ DALEJ
interesujący artykuł ?
prześlij go dalej