Europa mówi STOP Rakowi Szyjki Macicy. W dniach 24-30 stycznia 2010 roku odbędzie się IV Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowany przez European Cervical Cancer Association (Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy).
W tym czasie cała Europa będzie przypominała kobietom o tym, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i wykonywanie regularnych badań cytologicznych. Rak szyjki macicy wciąż stanowi poważny problem zdrowotny i należy do najczęściej występujących nowotworów wśród Polek.
Choroba zagraża każdej kobiecie, dlatego tak ważną rolę odgrywa wiedza na jej temat oraz świadomość, w jaki sposób można się przed nią uchronić. Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest zachęcenie kobiet do regularnej profilaktyki, która może uratować zdrowie i życie.
W Polsce kobiety mogą korzystać z ogólnodostępnych badań cytologicznych i nowoczesnych szczepień.
Wizyta u ginekologa to również dobra okazja, żeby porozmawiać ze specjalistą na temat ochrony córki przed wirusem HPV, którego onkogenne typy wywołują raka szyjki macicy.
„Choć nowotwory uważane są za chorobę cywilizacyjną, z powodu raka szyjki macicy kobiety nie muszą umierać. Polki powinny zrozumieć jak ważna jest profilaktyka. Badanie cytologiczne pozwala wcześnie zdiagnozować wszelkie zmiany na szyjce macicy i skutecznie je leczyć. Warto znaleźć czas na wizytę u ginekologa, porozmawiać z nim o dostępnej profilaktyce dla siebie i córki. Dzisiaj to nastolatka, ale w przyszłości będzie chciała mieć własne dzieci, cieszyć się w pełni macierzyństwem. Profilaktyczne szczepienie przeciwko wirusowi HPV to ochrona młodej kobiety i jednocześnie inwestycja w jej zdrowie.”
Przekonuje prof. zw. dr hab. Marek Spaczyński,
Kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
We wspólnej walce
„Kobiety nie powinny chorować i umierać z powodu raka szyjki macicy. Niech Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy będzie pretekstem do zapisania się na wizytę u ginekologa, zrobienia cytologii i rozmowy z lekarzem na temat profilaktyki dostępnej zarówno dla młodej jak i dla dojrzałej kobiety”
Mówi Ida Karpińska,
założycielka Ogólnopolskiej Organizacji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”, reprezentującej w Polsce European Cervical Cancer Association, organizatora Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Fakty o raku szyjki macicy
-
Rak szyjki macicy to choroba wywoływana przez onkogenne typy wirusa HPV. Nie jest dziedziczna, ani uwarunkowana genetycznie. Kobiety nie przypuszczają, że są w grupie ryzyka, ponieważ nie zdają sobie sprawy z wirusowego podłoża nowotworu.
-
Wirus HPV jest bardzo powszechny i łatwo się przenosi, szacuje się aż 80% kobiet przynajmniej raz w życiu przechodzi zakażenie tym wirusem.
-
W Polsce 4 tys. kobiet rocznie słyszy diagnozę – „Ma Pani raka szyjki macicy”, a 5 kobiet dziennie umiera z powodu tej choroby. Szacuje się, iż na całym świecie rozpoznawanych jest 500 tys. nowych przypadków raka szyjki macicy, a 280 tys. kobiet rocznie umiera z tego powodu. W skali świata rak szyjki macicy jest drugim najczęściej atakującym kobiety nowotworem i drugim ich zabójcą.
-
Każda kobieta może być zagrożona rakiem szyjki macicy. Choroba rozwija się przez wiele lat bezobjawowo, komórki nowotworowe namnażają się, a kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Bezbolesne i bezpłatne badanie cytologiczne umożliwia wczesne wykrycie nowotworu.
-
Tylko szczepienie może chronić przed zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV 16 i 18 odpowiedzialnymi za 70% przypadków raka szyjki macicy.
Pamiętaj o badaniach, zaszczep córkę
Optymalną formą profilaktyki raka szyjki macicy jest połączenie regularnie wykonywanych badań cytologicznych ze szczepieniem. Należy jednak pamiętać, że zaszczepienie się nie zwalnia kobiet z obowiązku wykonywania regularnie badań cytologicznych.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje szczepienie dziewcząt w wieku 11-12 lat, wskazane jest ono również w wieku 13-18 lat. Zauważa również korzyści wynikające ze szczepienia kobiet nawet do 55 roku życia. Dojrzałe kobiety powinny decyzję o szczepieniu podjąć po rozmowie z ginekologiem.
Specjaliści podkreślają wysoką skuteczność szczepienia w profilaktyce raka szyjki macicy. Po ponad 6 latach od momentu zaszczepienia pierwszych kobiet badania kliniczne, które są nadal prowadzone, potwierdzają skuteczność szczepionki w zapobieganiu zakażeniem wirusem HPV i ochronie przed rozwojem zmian CIN. Dla skuteczności szczepień w profilaktyce raka szyjki macicy istotne znaczenie ma utrzymywanie się po szczepieniu wysokiego poziomu przeciwciał który może zapewnić działanie szczepionki przez wiele lat. Długotrwała ochrona przed zakażeniem jest szczególnie istotna dla nastolatek i młodych kobiet, gdyż u nich zakażenie onkogennymi typami wirusa HPV mogą występować wielokrotnie w ciągu całego życia.
Na całym świecie kobiety i dziewczynki przyjęły już ponad 30 milionów dawek szczepionki przeciw wirusowi HPV. Wiele krajów Unii Europejskiej wprowadziło darmowe szczepienia. Są wśród nich: Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Irlandia, Luxemburg, Holandia.